اثرات مفید کرم ضدآفتاب را نمی توان نادیده گرفت , اگر در معرض نور خورشید و تشعشات ماورای بنفش قرار می گیرید ممکن است به عوارضی مانند پیری پوست و حساسیت نسبت به نور یا قرمزی پوست دچار گردید . برای جلوگیری از این عوارض سازمان غذا و داروی آمریکا و آکادمی ماتولوژی آمریکا می گویند که ساده ترین راه های پیشگیری و پوشاندن پوست با لباس متناسب و استفاده از کرم های ضدآفتاب است .

درباره کرم ضدآفتاب

چرا باید کرم ضد آفتاب استفاده کنیم

قبل از اینکه بخواهید در معرض نور خورشید قرار بگیرید بهتر است ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل , کرم ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید در این فاصله کرم جذب پوست صورت می شود و باعث می شود که در برابر ضررات و زیان های نور خورشید مقابله کند اگر بخواهید وارد دریا یا استخر شوید باید نیم ساعت قبل از آن کرم ضدآفتاب بزنید که کامل جذب پوست صورت تان شود تا از پوست شما محافظت کند .

باید مجددا از کرم ضدآفتاب استفاده شود

اگر روزانه در ساعات زیادی کارتان در معرض آفتاب است باید هر ۳ الی ۴ ساعت یک بار مجددا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید ولی اگر وارد دریا یا استخر شوید این کرم های ضدآفتاب در طول یک ساعت کم کم اثر خود را از دست می دهند و بعد از گذشت ۸۰ دقیقه اثری از ضد آفتاب به جا نمی ماند با این وجود اگر بخواهید وارد دریا یا استخر شوید باید هر یک ساعت یک بار مجددا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از پوستتان محافت شود .

sun-protection
ضخامت لایه کرم روی پوست

وقتی از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید باید هر سانتی متر از پوست ۲ میلی گرم ضد آفتاب استفاده کنید که اثرات خود را در محافظت از پوست شما را داشته باشد ولی بیشتر افراد از این مقدار حتی یا کمتر استفاده می کنند گاهی می بینیم که یک کرم ضدآفتاب ۳۰ تا ۴۰ گرمی ۳ الی ۴ ماه به اتمام نرسیده است به این دلیل است که از آن به صورت درست و اندازه استفاده نکرده اند با لایه نازک یا فاصله زمانی طولانی از کرم ضد آفتاب استفاده می کردند .

SPF در کرم های ضدآفتاب چیست ؟

SPF نشان دهنده مقدار حفاظت پوست در مقابل نورخورشید است . این طور که خیلی ها فکر می کنند در صدی نیست برای نمونه اگر روی یک جعبه کرم ضدآفتاب نوشته SPF آن ۳۰ است به این صورت نیست که ۳۰ درصد از پوست شما را در مقابل نور خورشید محافظت میکند .

فرمول ساده برای دانستن اثر حفاظتی اس پی اف در برابر نور خورشید

عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است , تقسیم کنید عدد به دست آمده را از عدد ۱۰۰ کم کنید عددی حاصل به این معناست درصد حفاظت پوست به وسیله کرم ضدآفتاب در مقابل نور خورشید . برای نمونه مثلا کرم ضدآفتابی که ۲۵ SPFدارد، ۹۶ درصد از پوست را در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کند . از کرم های ضد آفتاب با SPF بالا استفاده نکنید چون کرم های ضد آفتاب با SPF بالا خیلی چرب هستند و عوارضی را برای پوست ایجاد می کنند. بهترین کرم ضدآفتاب این است که SPF آن ۳۰ باشد . کرم های ضد آفتاب با ۵۰ SPF و ۷۰ الی بالاتر فقط برای کسانی استفاده می شوند که بیماری پوستی داشته باشند و دکتر تجویز کرده باشد .

کرم-ضدآفتاب

بهترین روش مالیدن کرم های ضد آفتاب

کرم های آرایشی و ضد آفتاب ها را نباید حتما به صورت چرخشی روی پوست مالیده شود زیرا تاثیری در افتادگی پوست و چروک شدن ندارد چروکی پوست به علت از بین رفتن الیاف کلاژن و الاستیک دریافت پوست ایجاد می شود و ممکن است دلایلی نظیر بالارفتن سن , تغذیه , اثرات ژنها , بیماری و آفتاب باشد . بعضی بیماری ها و اشعه خورشید نیز باعث چروکی پوست می شود .

کرم های آرایشی تاثیری در مقابل نور خورشید ندارند

روی جعبه بعضی از کرم های آرایشی نوشته شده که دارای کرم ضد آفتاب می باشند که به طور صحیح و مناسب محافظی برای پوست در برابر نور خورشید در بر نمی باشند. به همین علت باید زیر کرم پودر و پنکک ها حتما ضد آفتاب استفاده شود . کرم ضدآفتاب را نباید به صورت خیلی کم استفاده شود باید آن را باضخامت خاصی استفاده کرد بر روی پوست اما متاسفانه خیلی ها از این قضیه آگاهی ندارند و نباید صرفه جویی شود در مصرف ضد آفتاب ها چون تاثیر بدی بر روی پوست می گذارند .

ضدآفتاب-برای-کودکان

ضدآفتاب برای کودکان

برای کودکان هم از کرم ضدآفتاب استفاده شود اما باید مناسب سن شان باشد رنگی و چرب نباشند . مطالعات نشان داده اند که بیش از ۵۰ درصد عوارض نور آفتاب در بزرگسالی باعث سرطان پوست شده , قبل از سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی , نور خورشید با پوست برخورد داشته است . به همین علت باید به پوست کودکان هم ضد آفتاب زد اما نباید چرب و رنگی باشند .

نقش موثر کلاه لبه دار و یا روسری بهمراه کرم ضد آفتاب

پوشیدن کلاه های لبه دار و لباس ها و پوشش مناسب خیلی بیشتر از کرم های ضدآفتاب در برابر نور خورشید و زیان های آن , موثر هستند . ولی مشاغل هایی مانند صیاد و ملوان و کشاورز و غیره چون ممکن است نتوانند با کلاه و چیزدیگری تمام تمام صورت خود را بپوشانند باید حتما ضد آفتاب بزنند و زنانی که به هر علت نمی توانند کلاه بپوشند باید از ضدآفتاب استفاده کنند . و البته در کشور های غربی لباس هایی دارند که در برابر نور خورشید پوست را محافظت میکنند .

 مطالب مرتبط :

آرایش مناسب افراد عینکی

نکاتی درباره کرم ضدآفتاب | تاثیر کرم های ضد آفتاب


هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.